Odczyn biernackiego

Wykonując standardowe badanie krwi, łatwo możesz się zorientować, w jakiej kondycji znajduje się Twój organizm. Jednym z ważnych parametrów, którego diagnostykę może zlecić Ci lekarz, jest wartość parametru OB (znanego jako odczyn Biernackiego). Standardowo, badanie to przeprowadza się po to, aby zidentyfikować występowanie w organizmie stanów zapalnych. W praktyce bada się poziom sedymentacji erytrocytów, co być może brzmi w sposób skomplikowany, ale sprowadza się do zmierzenia szybkości opadania krwinek czerwonych w osoczu w przyjętej jednostce czasu. W wiedzy potocznej często przyjmuje się, że podwyższone OB może być objawem nowotworu. Zanim jednak zaczniesz się martwić- najlepiej skonsultuj wynik z lekarzem, dowiedz się, jak wysokie OB świadczy o nowotworze. Powinieneś także poczytać o tym, co oznacza podwyższone OB i jakie inne czynniki na nie wpływają.

Norma parametru OB

Badanie wykonywane jest w specjalnej rurce, co pozwala zmierzyć szybkość opadu krwinek. Podstawą do niepokoju jest wartość parametru OB znajdująca się poza normą. Żeby w ogóle móc cokolwiek stwierdzić, trzeba wiedzieć, jak wysokie OB świadczy o nowotworze. Standardowym zakresem tego parametru jest wartość od 0 do 15 milimetrów na godzinę u mężczyzn i do 20 milimetrów u kobiet. Istnieje jednak bardzo wiele powodów, dla których norma ta może być podwyższona lub przekroczona. Standardowo, norma ta może delikatnie ulegać zmianie w zależności od wieku badanego pacjenta. 

Podwyższone OB a nowotwór 

Bardzo często panie, które spodziewają się dziecka, mają odrobinę podwyższony parametr OB. Większe OB częściej też spotyka się u osób starszych i tutaj normę przesuwa się nawet do 20-30 milimetrów na godzinę. Najprościej jest przyjąć, że wyższa wartość OB może nas alarmować o występującym w naszym organizmie stanie zapalnym- im bardziej ta norma jest przekroczona, tym sytuacja może być poważniejsza, a przebieg choroby bardziej zaawansowany. Podwyższone OB może informować o występujących zaburzeniach, na przykład o chorobie obejmującej tkankę łączną, może występować przy zapaleniach jelit czy też trzustki, przy problemach z sercem i w stanach przed i po zawale, a także w przypadku posiadania nowotworu. Wyższe OB występuje także przy nieunormowanej tarczycy, a także przy problemach z krążeniem.

Podsumowując, badanie OB nie będzie w stanie zdiagnozować występującego w organizmie nowotworu. Może natomiast wskazać, że w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego, bez wskazywania na umiejscowienie problemu. Wysoki poziom OB jest więc wstępem do dalszej diagnostyki, która pozwoli dotrzeć do przyczyny takiego wyniku.