Miażdżyca – co to jest?
Jak długo można żyć z miażdżycą? 

Ostatnie statystyki GUS są szokujące! Ponad 26 tys. ludzi umiera z powodu miażdżycy każdego roku. Dowiedz się, czym ona jest, jak długo można z nią żyć oraz co zrobić, żeby ograniczyć jej wpływ na zdrowie!

Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca jest chorobą, która dotyczy tętnic. Tętnice to naczynia krwionośne, które są odpowiedzialne za przenoszenie tlenu zawartego we krwi do serca oraz innych części w organizmie.

W procesie chorobowym dochodzi do gromadzenia się w tętnicach płytki nazębnej. Płytka nazębna składa się z wapnia, tłuszczu, cholesterolu oraz innych substancji, które znajdują się we krwi.

Miażdżyca objawia się tym, że w jej trakcie dochodzi do twardnienia płytki nazębnej i zwężania tętnic. Powoduje to ograniczenie przepływu krwi obfitującej w tlen do organów i innych części ciała.

Nie należy lekceważyć tej choroby. Może ona prowadzić do poważnych problemów, takich jak zawał serca, udar mózgu lub w ostateczności być przyczyną śmierci.

Jak długo można żyć z miażdżycą?

Dokładna przyczyna oraz długość trwania choroby nie są znane. Na długość życia osób z miażdżąca ma wpływ wiele czynników. Różne badania wykazują, że miażdżyca jest złożoną chorobą, która zwykle rozwija się powoli, a swój początek może mieć już w dzieciństwie. Postępuje wraz z wiekiem.

Nie ma określonego wieku, do którego żyłyby osoby chorujące na miażdżycę. Wiele zależy od rozwoju choroby oraz jej zaostrzenia.

Miażdżyca rozwija się, kiedy pewne czynniki powodują uszkodzenie wewnętrznych warstw tętnic.
Wyeliminowanie tych czynników spowalnia rozwój miażdżycy:

  • palenie tytoniu,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • duże ilości niektórych
  • tłuszczów i cholesterolu we krwi,
  • nadmierne ilości cukru we krwi ze względu na często współtowarzyszącą miażdżycy cukrzycę.

Coraz to lepsze leki zmniejszyły liczbę zgonów, których przyczyną jest miażdżyca. Wpłynęły one również korzystnie na jakość życia osób dotkniętych chorobą.
Przejście na zdrowszy tryb życia może pomóc w zapobieganiu wystąpienia choroby lub spowolnieniu jej rozwoju. Odpowiedni styl życia oraz profesjonalna opieka medyczna stanowią solidną podstawę walki z chorobą.

Naukowcy nie przestają poszukiwać nowych sposobów, które mogłyby w jeszcze większym stopniu wspomóc życie osób chorych na miażdżycę.

Warto również zwrócić uwagę na aspekt emocjonalny. Miażdżyca może powodować niepokój, strach, stres, a nawet depresję. Kiedy występują takie objawy, często nie obejdzie się bez pomocy specjalisty.

Dla komfortu psychicznego warto również porozmawiać o swoich problemach z najbliższymi – rodziną, przyjaciółmi, a także poinformować najważniejsze osoby w pracy. Często rodzina może pomóc przy przygotowywaniu zdrowych posiłków. Co więcej, miażdżyca jest chorobą, na którą często choruje więcej niż jedna osoba w rodzinie, dlatego wprowadzenie zdrowych nawyków może pomóc zapobiec wystąpieniu jej u najbliższych.