Dermatolog

Każdy z nas pragnie cieszyć się zdrowiem i doskonałym wyglądem. Te dwie sprawy bardzo często są ze sobą ściśle związane. Nasz organizm niejednokrotnie informuje o tym, że dzieje się w nim coś niepokojącego, przy pomocy widocznych objawów takich jak chociażby wysypka. Co więc powinieneś zrobić, jeśli zamiast promiennej i nieskazitelnej cery posiadasz spory problem z krostkami, lub na Twoim ciele pojawiły się inne, niezbyt estetyczne zmiany? Najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po pomoc specjalisty i udanie się do dermatologa.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat dermatologa

Wiele osób może zastanawiać się, kim jest dermatolog, czym się zajmuje i z jakimi problemami można się do niego udać. Najprościej rzecz ujmując, jest to lekarz, którego specjalizacją jest dermatologia, czyli dział medycyny zajmujący się chorobami skórnymi. Jego praca polega na badaniu skóry, analizowaniu jej struktury i diagnozowaniu chorób. Taką specjalizację określa się mianem dermatologii klinicznej. Warto również podkreślić, że to, czym zajmuje się dermatolog, jest bardzo kompleksowym obszarem badawczym. Wiele problemów skórnych nie wynika bowiem wyłącznie z samych nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Są za to powiązane z innymi schorzeniami, takimi jak alergie, problemy hormonalne czy choroby weneryczne.

Najczęściej spotykane problemy

Co w Twoim wyglądzie powinno zaniepokoić Cię na tyle, by udać się do tego specjalisty? Wbrew pozorom rozsądnie jest konsultować z przedstawicielami służby zdrowia wszelkie posiadane wątpliwości. Często bowiem nawet niegroźne objawy mogą być sygnałem, że w naszym organizmie coś nie działa tak, jak należy. Najczęściej spotykanymi problemami, z którymi pacjenci zgłaszają się do dermatologa, są:

  • trądzik,
  • wysypka,
  • grzybica skóry i paznokci,
  • nadmierna potliwość,
  • opryszczka,
  • łupież,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • łuszczyca,
  • egzema,
  • nowotwory skóry,
  • znamiona barwnikowe.


Podczas wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, celem zebrania wszelkich niezbędnych informacji, które pomogą mu w postawieniu diagnozy. Przyjrzy się zmianom, które wzbudziły Twój niepokój i w razie konieczności skorzysta przy tym z dermatoskopu. To urządzenie, które pomoże mu obserwować Twoją skórę w dużym powiększeniu. W zależności od konkretnego przypadku doktor może zlecić dodatkowe badania w postaci pobrania wymazów ze skóry lub próbki krwi. Często spotykanym zaleceniem jest również odbycie konsultacji alergologicznej. Pamiętajmy o tym, że jeśli pragniemy udać się do specjalisty, którym jest dermatolog, skierowanie będzie nam niezbędne, jeśli nie chcemy ponosić kosztów z tytułu umówienia się na wizytę prywatną. Takie skierowanie powinniśmy otrzymać od internisty.