Lekarz onkolog - czym się zajmuje ?
Czym się zajmuje onkolog?
Lekarz onkolog ma za zadanie nie tylko leczyć, lecz także diagnozować i pokazywać pacjentom sposoby zapobiegania zmianom nowotworowym. Praca onkologa polega na rozpoznawaniu stanów przednowotworowych, nowotworów i ewentualnych powikłań. Do specjalisty może skierować Cię lekarz rodzinny, a w przypadku zauważenia niepokojących zmian możesz samodzielnie umówić się na wizytę prywatną.
Mówiąc szczegółowo o tym, czym zajmuje się onkolog, warto wskazać specjalistów pracujących w tym obszarze. Są to m.in.:
- onkolog kliniczny – opiekuje się osobami objętymi leczeniem, nie podejmuje się interwencji chirurgicznych,
- radioterapeuta – planuje radioterapię dla chorego,
- chirurg onkolog – wykonuje zabiegi chirurgiczne i kieruje pacjentów na zabiegi.
Wśród chorób, jakie leczą wymienieni specjaliści, znajdują się nowotwory narządów rozrodczych, skóry, wątroby, a także poważne guzy mózgu, czy zmiany w przełyku. Wymienione specjalizacje stanowią jednak tylko ogólny opis pracy, jaką na co dzień wykonuje lekarz onkolog – czym się zajmuje w kontakcie z pacjentami i jak może pomóc Ci w walce z trudną chorobą?
Planowanie i przebieg leczenia onkologicznego
Ważną częścią pracy onkologa jest opieka nad chorym. Po stwierdzeniu wystąpienia schorzenia nowotworowego specjalista ma za zadanie opracować terapię leczniczą. Może być to leczenie farmakologiczne, chemioterapeutyczne lub radiologiczne. Zanim jednak dojdzie do wyboru terapii, onkolog pobiera wycinek z wykrytej zmiany i poddaje go analizie. Specjalista odpowiedzialny jest także za dostosowywanie leczenia do zauważonych postępów lub nieprawidłowości. Jeśli masz kontakt z chirurgiem onkologicznym, wówczas może on przeprowadzić zabieg usunięcia Twojej zmiany nowotworowej.
Jako istotna dziedzina medycyny, onkologia zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych. Specjaliści pracujący w tym obszarze na co dzień spotykają się ze schorzeniami, których przebieg trudno jest przewidzieć. Precyzyjne rozpoznanie objawów nowotworu oraz jego odpowiednie zakwalifikowanie to duża odpowiedzialność, z którą w swojej pracy mierzyć się muszą onkolodzy.