Witamina D3

Wydawać się może, że uzupełnienie witaminy D3 jest prostym zadaniem. Zwłaszcza że nasz organizm potrafi pozyskać tę witaminę dzięki promieniom słonecznym. Niestety w praktyce bywa z tym różnie. Ponad miliard ludzi na całym świecie może borykać się z niedoborem witaminy D. Jednak nie tylko dostęp do słońca może mieć znaczenie. Jest kilka ważnych czynników, bez których witamina D3 nie spełni swojej zdrowotnej roli. Dowiedz się, co powoduje niedobór tej witaminy i w jaki sposób ją uzupełnić.

Co może powodować niedobór witaminy D3?

Jeśli zastanawiasz się, co powoduje niedobór witaminy D, w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Najczęstszą z przyczyn może być zbyt rzadkie przebywanie na słońcu, wynikające ze zbyt długiego przebywania w pomieszczeniach i budynkach. Gdy posmarujesz się kremem z wysokim filtrem, uchronisz się przed rakiem oraz poparzeniami, ale zmniejszy to wchłanianie się witaminy. Jeśli posiadasz ciemną karnację, będziesz potrzebować więcej promieni słonecznych do wyprodukowania odpowiednich ilości D3. Niestety, z wiekiem zdolność do wchłaniania witaminy będzie maleć. Przyczynić się do tego może również masa ciała. Nadwaga może spowodować niedobór, ponieważ tkanka tłuszczowa może osłabić jej wchłanianie. Temperatura otoczenia także ma znaczenie, bowiem ciepła skóra lepiej wchłania promienie słoneczne niż zimna. Niedobór witaminy D3 może towarzyszyć chorobom jelit, przez co w ich przebiegu dochodzi wtedy do zaburzeń przyswajania. Natomiast w przypadku niemowląt karmionych piersią suplementacja tej witaminy jest konieczna, ponieważ jest jej niewiele w mleku matki.

W jaki sposób uzupełnić niedobór D3?

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy w naturalny sposób? Przeczytaj kilka wskazówek na ten temat. Niestety, podczas jesieni i zimy witamina D3 jest praktycznie niewytwarzana. Wiosną i latem natomiast trudno jest czasem spełnić wszystkie warunki, które potrzebne są do wytworzenia odpowiedniej jej ilości. Jakie zatem znaczenie w pozyskiwaniu witaminy D ma dieta? Gdzie jest jej najwięcej? Nie od dziś wiadomo, że najbogatszym źródłem tej witaminy są tłuste ryby morskie, takie jak na przykład łosoś, węgorz, śledź czy makrela. Aby skutecznie podnieść sobie niski poziom D3, powinieneś spożywać minimum sto gramów którejś z wymienionych ryb. Problemem może okazać się fakt, że nie przepadasz za rybami i nie spożywasz ich tak często. Alternatywą może się okazać mleko lub jajka, niestety ich ilości, jakie powinieneś zjeść, mogą okazać się przerażające. Dla wegetarian oraz wegan najlepszym źródłem na pozyskanie witaminy D3 mogą być grzyby typu pieczarki, kurki lub borowiki. Natomiast jeśli posiadasz pracę, która uniemożliwia Ci korzystanie w pełni ze słońca w popołudniowych godzinach warto, abyś zdecydował się na suplementację witaminy D3. Nie rób tego jednak na własną rękę, jeśli nie wiesz, od jakiej dawki powinieneś zacząć. Skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli podejrzewasz u siebie niedobory tej witaminy, możesz także udać się na badanie krwi, aby sprawdzić, jaka powinna być jej norma, aby nie zagrażała Twojemu zdrowiu.